. . .

Największa jaskinia na świecie

Największa jaskinia na świecie

Każdy z nas lubi spędzać urlop w inny sposób. Dla jednych najlepszym wypoczynkiem jest leżenie na plaży i opalanie się w letnim słońcu. Natomiast dla drugich bardziej liczy się aktywne spędzanie wolnego czasu. Jeśli w dodatku interesują ich atrakcje zapewniające dodatkowe wrażenia to idealna może okazać się wyprawa do jaskini. Sprawdź, która jaskinia na świecie uważana jest za największą.

Gdzie znajduje się największa jaskinia na świecie?

Największą z odkrytych jak dotąd jaskiń jest Hang Son Doong. Mieści się ona na terenie jednego z wietnamskich parków narodowych. Jej wymiary są naprawdę imponujące. Długość jaskini to aż 9 kilometrów. Natomiast wysokość to 200 metrów, a szerokość 150 metrów. To malownicze miejsce, w którym łączą się żywioły. Dnem jaskini płynie rzeka. Spotkać można tam wiele gatunków tropikalnej roślinności. To jakby inny świat – tyle że w głębi ziemi. Ekosystem, który stworzył się wewnątrz jaskini pozwala stwierdzić, że jest to rzadko spotykany cud natury, który ukryty został pod ziemią.

Kiedy została odkryta największa jaskinia na świecie?

Ludzie przez długi czas nie mieli bladego pojęcia o istnieniu Hang Son Doong. A przecież musiała ona powstać tak wiele lat temu. Szacuje się, że tworzyła się 2-5 milionów lat temu. Przełom nastąpił jednak w 1991 roku. Bowiem właśnie wtedy pewien wietnamski rolnik, który jak się okazało mieszkał niedaleko jaskini, całkowicie przez przypadek natknął się na wejście do groty. Przez następne lata cała sprawa nieco ucichła. Aż do kwietnia 2009 roku, kiedy to brytyjscy speleolodzy zajęli się badaniami tego miejsca.

Wizyta w Hang Son Doong tylko dla wybranych

Jaskinia Hang Son Doong jest wyjątkowym miejscem, które powinno być objęte szczególną ochroną. Przede wszystkim ze względu na uzyskane przez nią miano największej jaskini na świecie, jak i fakt, że leży ona na terytorium parku narodowego. Nie dziwi więc fakt, że ostatnimi czasy wietnamskie władze widocznie zaostrzyły reguły dotyczące ruchu turystów w tym miejscu.

Zgodnie z nowymi obostrzeniami możliwość zwiedzania jaskini została mocno ograniczona. Wyłączność na organizację wycieczek do jaskini uzyskała tylko jedna firma. A zwiedzanie jaskini możliwe jest tylko w niewielkich grupach. Takimi wyprawami dowodzić muszą strażnicy pracujący w wietnamskim parku narodowym oraz specjalnie wyszkoleni przewodnicy. Warto dodać, że za wstęp do jaskini trzeba niemało zapłacić. Bilet dla jednej osoby to koszt rzędu około trzech tysięcy dolarów. Nie każdy może więc pozwolić sobie na taką wyprawę. Jednak naprawdę warto, bowiem taka eskapada to aż pięć dni spędzonych w trudnych warunkach, gdzie wspinaczki po skałach, pływanie w zimnej wodzie czy też wędrowanie przez dżunglę to standard.

Podsumowanie

Ten wyjątkowy obiekt został udostępniony dla turystów w 2013 roku. Od tego czasu można przybyć tam i przeżyć przygodę, którą pamięta się naprawdę długo. Jeśli potrzebujesz zastrzyku dodatkowej energii rozważ wyprawę właśnie do tego niezwykłego miejsca. Na pewno nie pożałujesz swojej decyzji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *