. . .

Nowoczesne kuchnie

kuchnie

Kuchnia to serce domu. Tradycyjnie kojarzy się wszystkim z przytulnym miejscem, w którym można wypić kawę lub herbatę, porozmawiać z domownikami, czy przyjąć gości. Jednocześnie to pomieszczenie powinno być niezwykle praktyczne i ergonomiczne. W końcu należy także przygotowywać tam posiłki, spożywać je, jak również przechowywać różne produkty. Aby te wszystkie funkcje kuchni mogły być realizowane warto korzystać z nowinek technologicznych. Sprawdź jakimi cechami wyróżnia się nowoczesna kuchnia!

Kuchnia nowoczesna, czyli jaka?

W polskich domach w dużej mierze królują kuchnie wystylizowane w zgodzie z klasycznymi, tradycyjnymi trendami. Teraz nadszedł jednak czas nowinek technologicznych, z których warto korzystać. W jaki sposób można wdrożyć je w praktyce? Sposobem jest chociażby zwracanie uwagi na następujące cechy, które są typowe dla kuchni najnowszej generacji:

 • w tego rodzaju pomieszczeniach mogą występować nie tylko meble, które kupić można w sklepach, ale także kuchnie wytwarzane na wymiar – najważniejsze, aby miały one naprawdę wysoką jakość
 • wykorzystanie różnorodnych materiałów
 • łączenie funkcjonalności z atrakcyjnym wyglądem
 • częste projektowanie tak zwanych kuchni otwartych – na salon lub jadalnię
 • skupianie się na spójnej kolorystyce, nietypowym designie oraz ozdobnych detalach
 • wysoka zabudowa i ergonomiczne wykorzystanie całej dostępnej przestrzeni
 • zamknięta zabudowa – kuchenne wyposażenie pozostaje w ukryciu
 • wykorzystywanie odpowiedniego oświetlenia, które może nawet optycznie powiększyć dane pomieszczenie
 • stawianie na neutralne, uniwersalne i ponadczasowe kolory, wśród których króluje nieśmiertelna biel
 • w nowoczesnej kuchni każdy przedmiot ma swoje miejsce
 • takie pomieszczenie powinno być łatwe do utrzymania w czystości
 • dominacja gładkich oraz jednolitych powierzchni

W jakim stylu można zaaranżować nowoczesną kuchnię?

Wybór stylu, w jakim ma zostać urządzona kuchnia to spory dylemat. Podjęcie decyzji w tym zakresie związane jest z wieloma czynnikami, dotyczącymi chociażby innych pomieszczeń znajdujących się w danym domu, czy mieszkaniu. Niezwykle często zwraca się uwagę także na inspiracje prezentowane przez projektantów będących teraz na topie. Nowoczesna kuchnia to alternatywa dla tradycyjnych i klasycznych rozwiązań stosowanych w tym zakresie. To możliwość zaprojektowania pomieszczenia, którego wygląd będzie odpowiadał współczesnym trendom. Warte uwagi jest chociażby wykorzystywanie właściwej kolorystyki. Najmodniejszą barwą są chociażby różne odcienie bieli, niekiedy stosowana jest także szarość lub beż. Mocniejsze kolory mogą występować jedynie w pojedynczych detalach. Dominuje także zasada minimalizmu, zgodnie z którą w kuchni nie powinny znajdywać się zbędne bibeloty i przedmioty. W nowoczesnej kuchni stosuje się pewne charakterystyczne materiały oraz surowce. Wiele czerpie się ze świata natury, a więc powszechni stosowane są: drewno, kamień, czy cegła. Centralnym punktem nowoczesnych pomieszczeń tego rodzaju jest także wyspa kuchenna. Stanowi ona dodatkową przestrzeń do przechowywania, może być również praktycznym blatem roboczym. Popularne jest także otwieranie kuchni na resztę mieszkania, czy domu i łączenie jej z innymi pomieszczeniami – najczęściej z jadalnią lub salonem. To praktyczne rozwiązanie pozwala powiększyć niewielką kuchnię, jak również umożliwia swobodny kontakt osób przebywających w kuchni z tymi, które znajdują się w innych częściach domu.

Jakie sprzęty powinny znaleźć się w nowoczesnej kuchni?

Nowoczesna kuchnia to nie tylko modne meble. Ogromne znaczenie maja także inne elementy wyposażenia tego pomieszczenia. Jest wiele urządzeń, które ułatwiają kuchenne prace, przyśpieszają gotowanie, jak również dbają o nasze zdrowie. Są również gadżety, które obok typowo praktycznych funkcji jednocześnie pełnią role dekoracyjne oraz ozdobne. Obecnie na rynku dostępne są na przykład:

 • piekarniki z interaktywnym ekranem dotykowym, mikroobiegiem i dodatkowymi programami
 • multifunkcyjne lodówki umożliwiające połączenie z Internetem
 • płyta indukcyjna
 • nowoczesny robot kuchenny, do którego zadań należy: mieszanie, rozdrabnianie, ubijanie oraz miksowanie produktów spożywczych
 • urządzenia przyśpieszające proces przygotowywania posiłków – parowar, blender, sokowirówka, ekspres do kawy i inne
 • warto zwrócić uwagę także na swego rodzaju nietypowe sprzęty, chociażby takie jak – maszyna do waty cukrowej, gofrownica, grill elektryczny, saturator wody,

Podsumowanie

Zaprojektowanie nowoczesnej kuchni to nie tylko wyraz podążania za współczesnymi trendami. Jest to również sposób na ułatwienie wykonywania kuchennych prac, chociażby takich jak przygotowywanie posiłków, czy też zmywanie naczyń. Dzięki nowoczesności również osoba bez doświadczenia czy odpowiednich kwalifikacji, może samodzielnie stworzyć kulinarne cuda, które wszystkich zachwycą. Nawet, jeśli posiada się kuchnię, która była aranżowana kilka lat temu, warto wprowadzić w niej kilka zmian, które uczynią z niej bardziej nowoczesne miejsce. Wystarczy wcielić w życie modne inspiracje i pomysły stanowiące fundament metamorfozy kuchni.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *