. . .

Piramida Cheopsa w Gizie

Piramida Cheopsa w Gizie

Piramida Cheopsa znana jest na całym świecie. Nie bez powodu została więc uznana za jeden z cudów. To chyba najstarsza i najbardziej okazała budowla tego typu. Mimo, że leży obok piramidy Chefrena oraz Mykerinosa, to piramida Cheopsa cieszy się największa popularnością wśród turystów. Z budowlą tą związanych jest wiele legend, a sama piramida skrywa w sobie wiele tajemnic. Tak naprawdę nie wiadomo czy kiedykolwiek zostaną one odkryte. Sprawdź najważniejsze informacje dotyczące piramidy Cheopsa w Gizie.

Gdzie znajduje się piramida Cheopsa?

Piramida Cheopsa określana jest również mianem Wielkiej Piramidy lub piramidy Chufu. Jednak, jakby jej nie nazwać, jedno pozostaje niezmienne – jest to naprawdę wyjątkowa budowla. Mało tego, jest to również jeden z najlepiej zachowanych do dzisiejszych czasów cud świata. Usytuowana jest ona w Egipcie, a dokładniej na płaskowyżu w Gizie. Jednak Wielka Piramida nie jest pojedynczą budowlą. Wraz z piramidą Chefrena oraz piramidą Mykerinosa tworzą znany na całym świecie kompleks piramid. W niedalekiej odległości znajduje się popularny Wielki Sfinks. Te obiekty są punktem obowiązkowym każdego planu dotyczącego wycieczki do Egiptu.

Kiedy i w jakim celu powstała ta budowla?

Wielka Piramida została wzniesiona w XXVI wieku p.n.e. Dokładnie miało to miejsce w 2560 roku przed Chrystusem. Główną funkcją, jaką miała spełniać Piramida Cheopsa była rola grobu dla faraona.

Jak budowaną piramidę Cheopsa?

Piramida została stworzona z niebywałą jak na te czasy dokładnością i skrupulatnością. Na pierwszy rzut oka zadziwia fakt, że teren, na którym rozpoczęto budowę piramidy został sztucznie wyrównany. Nieznaczne różnice w wysokości, jakie można tam zmierzyć wynoszą zaledwie dwa centymetry. Piramida ma kształt ostrosłupa, którego podstawą jest kwadrat o wręcz idealnie równych wymiarach – każdy bok ma długość około 230 metrów. Niezwykle imponuje również fakt, że układ piramidy został przyjęty w taki sposób, aby z dokładnością wskazywać wszystkie kierunki świata.

Początkowo piramida Cheopsa mierzyła sobie 146 metrów, jednak obecnie jest niższa o około 9 metrów. Budulec, z jakiego została wykonana piramida to kamienne bloki wapienne, które pochodziły ze starożytnego kamieniołomu. Na całą piramidę składają się ponad dwa miliony bloków tego rodzaju, które ułożone są z wielką precyzją jeden na drugim. Dzięki temu piramida Cheopsa jest również jedną z najcięższych budowli na ziemi. Bowiem każdy pojedynczy kamienny blok ważył około 2,5 tony. Pojawia się również pytanie ilu ludzi musiało pracować na budowie tak wielkiej piramidy. Można tutaj mówić nawet o kilku tysiącach ludzi, którzy na przestrzeni dwudziestu lat trwania budowy przyczyniali się do jej stworzenia.

Podsumowanie

Piramida Cheopsa jest naprawdę pięknym zabytkiem pochodzącym ze starożytnych czasów. Do dzisiaj pojawiają się zdania świadczące o tym, że piramida Cheopsa powstała dzięki wsparciu nadprzyrodzonych sił. Tym bardziej warto choć raz zobaczyć ją na własne oczy i przekonać się jak wyjątkowa jest budowla tak pokaźnych rozmiarów, wzniesiona siłą ludzkich rąk i umysłów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *