. . .

Cięcie blach laserem – czy jest precyzyjne?

cięcie blachy laserem

Rozwiązania wykorzystywane obecnie w szeroko rozumianym przemyśle są zaawansowane technologicznie, przez co cechują się wyjątkową precyzją oraz dokładnością. Jednym z przykładów takich działań jest cięcie laserem różnych materiałów. Na największą uwagę zasługuje obróbka blachy, która jest podstawowym materiałem, na którym działać może wiązka lasera. Sprawdź więc dlaczego warto poddawać blachę laserowej obróbce!

Cięcie laserem – co wpływa na jego precyzyjność?

Do realizacji procesu cięcia laserowego wykorzystuje się specjalne urządzenia. Są one zaawansowane technologicznie, a podstawą ich działania jest program komputerowy, w który są one wyposażone. Dzięki temu każdy element, jaki wytwarzany jest w ramach takiego procesu cechuje się wysoką dokładnością oraz precyzją. Co ciekawe, taki rezultat można otrzymać zarówno wtedy, gdy wycina się kształty o dużych wymiarach, jak również w sytuacji, gdy wykraja się niewielkie otwory o niestandardowych wymiarach. Wszystko to jest możliwe dzięki wysokiej automatyzacji oraz powtarzalności całego procesu cięcia laserowego. Nie bez znaczenia jest także fakt, że do takiej formy obróbki wykorzystuje się cienką wiązkę lasera, która wycina dokładnie to, co zostanie jej wskazane, nie powoduje przy tym uszkodzeń pozostałej części materiału.

Jakie zastosowanie ma cięcie laserem?

Cięcie laserem najczęściej jest wykorzystywane w zakresie branż oraz sfer działalności, w których wykorzystywana jest blacha. Nie dziwi więc fakt, że z taką formą obróbki można spotkać się w przemyśle maszynowym, elektromaszynowym oraz w zakresie wytwarzania pojazdów, którymi na co dzień się poruszamy. W przemyśle budowalnym laserowa obróbka blachy również ma nie lada znaczenie. Przykładem są chociażby blaszane wiaty oraz garaże, a także dachy pokrywające budynki, które najczęściej są wykonywane właśnie z tego surowca. Także wiele ubrań, które nosimy zostały wytworzone za pomocą laserowej wiązki. Inne dziedziny, w których dochodzi do laserowego cięcia blachy i innych materiałów to na przykład: reklama, marketing, gastronomia, przemysł spożywczy, przemysł lotniczy, przemysł stoczniowy, przemysł meblarski, branża medyczna, a nawet wytwarzanie zabawek dla dzieci oraz produkcja pieczątek i druk cyfrowy.

Wysoka precyzja i nie tylko – najważniejsze zalety cięcia laserowego

Cięcie laserowe blach cechuje się wieloma istotnymi zaletami. W tym kontekście można wymienić na przykład wysoką dokładność oraz precyzję procesu obróbki danego materiału. W wyniku czego otrzymuje się po prostu gotowe produkty, które mogą zostać od razu sprzedane i dostarczone do klienta. Tym bardziej, że efekty działań wiązką lasera nie wymagają wykonywania obróbki końcowej. Jako inne mocne strony cięcia laserowego blach i innych surowców wskazuje się następujące kwestie:

  • wysoka jakość elementów otrzymywanych w wyniku obróbki laserowej
  • uniwersalność zastosowania, czyli możliwość pracy na różnych materiałach wśród których najważniejsza wydaj się blacha
  • brak konieczności wykonywania obróbki końcowej po przeprowadzonym procesie ciecia laserowego
  • przyspieszenie procesu cięcia oraz intensyfikacja prac wykonywanych na etapie produkcji
  • gwarancja otrzymania planowanych efektów, które będą atrakcyjne wizualnie i zgodne z pierwotnymi projektami
  • możliwość wycinania nawet niewielkich lub bardzo skomplikowanych kształtów oraz wzorów, nawet tych o nietypowych i niestandardowych wymiarach
  • zastosowanie w odniesieniu do materiałów o różnej grubości, jednak pamiętać trzeba, że im większa grubość tafli materiału, tym rezultaty mogą być mniej precyzyjne
  • duża trwałość urządzeń do cięcia laserowego, który może służyć przez długi czas, co wskazuje na to, że zakup specjalistycznego oprogramowania i sprzętu to dobra inwestycja
  • możliwość jednoczesnego wykonywania wielu identycznych elementów
  • zwiększenie stopnia zautomatyzowania prac w danej firmie czy przedsiębiorstwie produkcyjnym
  • oszczędność surowca, na jakim się pracuje i minimalizacja ilości odpadów

Gdzie wykorzystywana jest dokładność takiej formy obróbki?

Warto jednak wiedzieć, że fakt iż cięcie laserem cechuje się wysoką precyzją jest chętnie wykorzystywany także w przypadku wielu innych materiałów. Chociaż wskazać trzeba, że blacha jest w tym zakresie podstawowym surowcem. Inne materiały, które można poddawać laserowej obróbce to na przykład: drewno, papier, karton, tworzywa sztuczne, guma, a nawet produkty spożywcze.

Podsumowanie

Mimo, że cięcie laserowe może zostać wykorzystywane do wielu różnorodnych materiałów, wskazuje się, iż najbardziej skuteczne jest ono w zakresie obróbki blachy. Trzeba jednak wiedzieć, że osiągnięcie precyzyjnych oraz dokładnych efektów jest możliwe tylko wtedy, gdy będzie się pracowało na fragmentach materiałów o odpowiedniej grubości. Najczęściej wskazuje się, że cięcie stali konstrukcyjnej jest wykonywane do grubości dwóch centymetrów, maksymalnie dziesięć milimetrów może mieć natomiast stal nierdzewna, a jeśli chodzi o aluminium to największa grubość może wynosić osiem milimetrów.

One thought on “Cięcie blach laserem – czy jest precyzyjne?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *